piątek, 4 maja 2012

Niemozliwa rozmowa

Ubiegłoroczną wystawę Alexandra McQueena w Metropolitan Museum of Art odwiedziło ponad 700 tysięcy osób i tym samym pobiła wszelkie rekordy popularności. Jednak już za 7 dni rozpocznie się tam najbardziej fascynująca ekspozycja tego lata. Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations to ukłon w stronę dwóch wybitnych kobiet mający uhonorować ich twórczość i zagłębić osobowość.
 Elsa Schiaparelli to nieżyjąca już twórczyni haute couture, którą nazywano królową surrealistycznej mody. To ona zaprojektowała słynny kapelusz but czy sukienkę z homarem. Jedna z największych ówczesnych konkurentek Coco Chanel. Miuccia Prada to niesamowicie kreatywna i jedna z 30 najbardziej wpływowych kobiet w Europie. Od samego początku, gdy w 1978 roku przejęła firmę po ojcu pozostaje chwalona za kierunki, w których zmierza w rozwoju marki. Obie niezwykle utalentowane, obie Włoszki i obie zawsze o krok do przodu przed trendami.
 Na potrzeby wystawy mającej uhonorować obie kobiety zaaranżowano rozmowę między nimi, która nigdy nie miała miejsca. To hipotetyczny dialog poprzez modę, dźwięki i obrazy, który ma w zamyśle pokazać, że tak naprawdę wiele je łączyło. Rozmowa odkrywa przed nami uderzające podobieństwa projektantek, które tworzyły w zupełnie innych czasach, a ich debiuty dzieli 50 lat. Choć nigdy się nie spotkały to jak przyznają krytycy Schiaparelli nie tylko wpłynęła na późniejszy rozwój mody, ale również na projekty Prady. Zmarła w 1973 roku, tuż przed debiutem Miucci. Ten niemożliwy dialog ma zbadać i pokazać podobne tematy prac poprzez bardzo różne podejścia wynikające z odmiennych czasów, w których tworzyły. Będzie to dialog o sztuce, projektowaniu, kreatywności, polityce i kobietach.
 W ramach ekspozycji będziemy mogli podziwiać niemal 90 projektów i 30 akcesoriów stworzonych przez Schiaparelli między 1920-1950 rokiem. Przekrój prac Prady sięga z kolei do lat 80, aż po czasy obecne. Projekty te pochodzą z kolekcji The Costiume Institute, Archiwum Prady, innych instytucji oraz prywatnych kolekcji. Wszystkie prace obu projektantek zostaną umieszczone w 7 tematycznych galeriach: Waist Up/Waist Down, Ugly Chic, Hard Chic, Naif Chic, The Classical Body, The Exotic Body i The Surreal Body.
 Wystawa zainspirowana została Niemożliwym wywiadem Miguela Covarrubiada z 1930 roku dla Vanity Fair i potrwa od 10 maja do 19 sierpnia 2012 roku.

2 komentarze:

 1. szkoda że nie miałam żadnej możliwości bycia tam :(

  I'm back!
  NEW POST - I invite U to see it!
  http://mystiskfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. ohh damn it... ost pisalam o niej prace w szkole. fajnie bylby by odwiedzic met!! no coz , moze w londynie w v&a tez cos otworza.fingers crossed!thx za post xoxo

  OdpowiedzUsuń